Stijgende lijn stagevergoedingen voor studenten
27-03-2025
Studenten ontvangen vaker een stagevergoeding en in steeds meer cao’s zijn afspraken gemaakt over stagevergoedingen. Maar het is nog niet genoeg. Als er niet snel meer verbetering komt, overweegt onderwijsminister Bruins in 2027, bij het aflopen van het stagepact mbo, het treffen van wettelijke maatregelen.
Dat laat minister Bruins (OCW) weten in een brief aan de Tweede Kamer. Hij is blij dat vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, onderwijs, studenten en overheid zich inzetten voor goede stages, maar de voortgang op het gebied van stagevergoedingen moet beter.
Afspraken in cao’s over stagevergoedingen kunnen het daadwerkelijk geven van stagevergoedingen bevorderen. In 2024 zijn er steeds meer afspraken hierover gemaakt. In bijvoorbeeld de grootste cao in de horeca zijn afgelopen jaar afspraken opgenomen over een minimumstagevergoeding. In bijna 17 procent van de cao’s zijn inmiddels afspraken gemaakt over een stagevergoeding. Dat was 10 procent in 2023.
Bij de mbo-studenten ontving 42 procent een stagevergoeding op de peildatum in maart 2024. Een jaar eerder was dit 40,5 procent. In het hbo ontvangt naar schatting 75 procent een stagevergoeding. In het wo is dat 65 procent van de studenten die een verplichte stage liep en 91 procent voor de studenten die een facultatieve stage liep.
In 2023 zijn er in het stagepact mbo afspraken gemaakt met vertegenwoordigers van bedrijfsleven, onderwijs, studenten en overheid voor goede stages. Er is afgesproken dat iedere student een passende vergoeding dient te krijgen, die minimaal bestaat uit een onkostenvergoeding. Daarbovenop maken werkgevers en werknemers afspraken in cao’s over stagevergoedingen. Deze afspraken moeten gelijk zijn voor mbo-, hbo-, en wo-studenten.