USN Skip to Content USN Skip to Footer

Nieuwe cao kinderopvang: 8 procent erbij, hogere eindejaarsuitkering

13-03-2025

De werkgevers in de kinderopvang en de vakbonden FNV en CNV hebben op 5 maart 2025 een resultaat bereikt voor een nieuwe cao in de kinderopvang. Het eindbod van de werkgevers in de onderhandelingen wordt nu door de vakbonden aan hun leden voorgelegd.

Het werkgeversvoorstel is gedaan door de Brancheorganisatie Kinderopvang (BK), Branchevereniging Maatschappelijke Kinderopvang (BMK) en Branchevereniging Ondernemers in de Kinderopvang (BVOK). Het voorziet in een loonstijging van 8 procent over twee jaar, inclusief een verhoging van de eindejaarsuitkering. De cao krijgt een looptijd van twee jaar, van 1 januari 2025 tot en met 31 december 2026.

Naast loonstijging hebben sociale partners afspraken gemaakt waarmee de sector kan blijven investeren in kwaliteit, opleiding en ontwikkeling, en een gezonde werk-privébalans. Onder meer met het verruimen van het levensfasebudget, wat recht doet aan duurzame inzetbaarheid van medewerkers. Zo willen bonden en werkgevers zich hard maken voor het terugdringen van werkdruk.

Zoë Kwint, voorzitter van de BMK-cao-delegatie: ‘Met deze cao zetten we belangrijke stappen naar een cao die nog meer recht doet aan de maatschappelijke waarde van kinderopvang, nu en in de toekomst. Een belangrijke afspraak is het toekomstbestendig maken van het functiehuis, dit willen we beter laten aansluiten bij de sectoren waar we intensief mee samenwerken.’

De vakbond FNV is iets minder lyrisch over het eindvoorstel van de kinderopvangwerkgevers. De bond legt het eindvoorstel voor aan de leden, maar vindt het allemaal kantje boord: ‘Het is mager en minder dan we zouden willen voor de 127.000 werknemers, maar op andere punten hebben we goede afspraken kunnen maken’, reageert Deddy Dorenbos, cao-onderhandelaar en bestuurder FNV Zorg & Welzijn.

De ‘magere loonsverhoging’ wordt wat de vakbond betreft gecompenseerd door een flinke verhoging van de eindejaarsuitkering, vier uren extra in het levensfasebudget en 5 mei wordt een vrije dag. De vakbond is ook blij dat er concrete afspraken zijn gemaakt over verlaging van de werkdruk en dat er een experiment komt voor een kortere (30-urige) werkweek. Een belangrijk onderwerp voor de FNV omdat dit kan bijdragen aan het oplossen van personeelstekorten.

Eveneens tevreden is de bond over verhoging van de uurlonen, die gaan naar minimaal 16 euro bruto per uur. Dit betekent voor startende kinderopvangmedewerkers in opleiding een flinke verhoging. Ook de stagevergoeding wordt verhoogd, op 1 september 2025 naar 350 euro en op 1 september 2026 naar 450 euro.